Azar Chat Sohbet

Azar Chat Sohbet 3 Mart 2020, Salı 0 646

Chat Sohbet’in tarihçesinden bahsedecek olursak; Türkçe karşılığı -konuşmak, sohbet etmek- olan İngilizce ”Chat” kelimesinin hayatımıza, 1988 yılındaki IRC denen yazılımın doğması ile olmuştur. Yazılım, Finlandiya Oulu Üniversitesi’nde öğrenci olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmıştır. IRC (İnternet Relay Chat), bu zaman kadar uzanmış olan ve sanal sohbet dediğimiz yapının temellerini oluşturan bir yazılımdır.

            Chat sohbetleri, IRC’nin sağlamış olduğu platformlarda önce kullanıcısız olarak bir deneme sürecinden geçtikten sonra, yavaş yavaş şimdilerde oturduğu sosyal medya teriminin zirvesine kendisini taşımıştır.

 Türkiye’nin Chat Sohbet ile Tanışması

            Türkiye’de 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ilk defa irc.metu.edu.tr olarak IRC sunucusunun açılması ile kullanılmaya başlamıştır. 1996 yılında ise Türkiye’ deki yerini fazlasıyla almaya başlamış olan chat sohbetleri, o dönemlerde aktif olarak kullanılan bir internet aracı haline gelmiştir.

            Özellikle üniversite sunucularının kendi içindeki kullanıcılara sağlamış olduğu bu hizmet, internet üzerinden de özel internet abonelikleri sayesinde, her bilgisayarın olduğu evde kullanılır bir hale gelmiştir. 1996 yılından önce bilgisayarların, meslek gruplarını saymazsak, bilgisayar sahipleri tarafından oyun ağırlıklı bir kapsamda kullanılması sebebiyle chat sohbetlerinin de platform olarak bilgisayarların içine dahil olması, teknolojinin o dönemlerde tamamen iletişim yönüne hitap etmesine yol açmıştır.

 Chat Sohbet Nasıl Yapılır?

            Chat Sohbetler için IRC platformu sayesinde ”sohbet odaları” dediğimiz bir yapı sayesinde bu sohbetler yapılmakta. İki kişinin kendi arasında sohbet etmesi mümkün olduğu gibi, birden fazla kişinin de yine bu odalarda sohbet kanallarını tercih ederek bu sohbetlere katılabilmekte.

            Katılımcılar takma ad (nickname) ile kayıt olup sohbetlerini gerçekleştirmekteler. Katılımcı sayısının fazla olduğu chat sohbet odaları kanal yöneticileri tarafından yönetilmektedir. Böylece, talebin fazla olduğu bu platformun sürekliliği ve kontrolü sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azar Chat

azar chat ücretsiz üyeliksiz kayıtsız misafir girişleri ile bay ve bayanların ortak buluşma noktası.

Azar Sohbet

Azar Sohbet ücretsiz üyelikleri ile kayıt olabilir kendinize özel bir profil oluşturabilirsiniz dilediğinizce yeni insanlarla tanışıp sohbet muhabbet edebilirsiniz

Azar Web

Azar web bilgisayardan ve tüm mobil akıllı cihazlarınızı destekler tüm özellikleri ücretsiz kullanmanızı sağlar.

azar web azar web