Azar Web Sohbet

Ana Sayfa / Azar Web Sohbet

Azar Web Sohbet

admin     22-02-20     Azar Web Sohbet     Azar Web Sohbet     33 Görüntülenme

Bireyin kendisinin dışındaki dünyayla iletişimini sağlayan en önemli araç sohbettir. Bu yüzden sosyal hayatında saygınlığını korumayı ve huzurlu olmayı hedefleyen birey hem kendi açısından hem de karşı taraf açısından iletişim saygılı bir ortamda gerçekleştirilmelidir.

 sohbet tutumları saygı çerçevesinde nasıl gerçekleşir?

 -İlk adım bireyin kendisidir.

            Hangi ortamda gerçekleştiği fark etmeksizin sohbet sırasında her sözünüz ya da her davranışınızla karşınızdakilere kendinizle alakalı bilgi verirsiniz. Vücut dili, dış görünüş, diksiyon, sohbet konusu hakkında bilgi birikimi, dikkat gibi unsurlar karşınızdakilere sizin hakkınızda bilgi verir. Özgüvenli, dik bir duruş; nazik hareketler; temiz ve düzenli eller, saçlar, kıyafetler; düzgün bir konuşma dili yüz yüze sohbetlerde karşınızdakilerin size saygı duymasına ve dolayısıyla sohbet tutumlarının saygı çerçevesinde gerçekleşmesini sağlar.

            Yüz yüze gerçekleşmeyen sohbetlerde bu özelliklerin önemi yoktur. Sanal ortamlarda gerçekleşen sohbetlerde önemli olan sohbet konusu seçiminiz, bu konudaki bilgi birikiminiz, sohbet sırasında dikkatinizi sohbet üzerinde odaklamış olmanızdır. Ayrıca bu ögeler yüz yüze gerçekleşen sohbetlerdeki saygınlığınızı sağlamak için de çok önemlidir. Üzerinde konuşulacak konunun belirlenmesi ve sohbetin gelişimi içinde bu konunun dallanıp değişmesi sürecinde etkili rol almak; hem fazla çekimser durup konu belirlenmesinden uzak kalmamak hem de fazla baskın olup kaba görünmemek anlamına gelir.

            Seçilen konu üzerinde fikir ve bilgi sahibi olmak da bireyin saygınlığını arttırmasına yardımcı olan etmenlerdendir. Yanlış bilgiler vermek ya da tutarsız fikirler belirtmek sohbetin saygı çerçevesinde gerçekleşmesini engelleyip, karşı tarafın alaylarına, karşı çıkmalarına, kızgınlıklarına maruz kalmanıza sebep olabilir. Üzerine söyleyecek, yeterli bilgi ve tutarlı fikirlere dayanmayan, sözünüzün olmadığı konularda konuşmamak her zaman en doğru seçimdir.

 Dikkatinizi sohbet üzerinde toplamanız ise daha önce sayılan tüm öğeleri güçlendirecektir. Azar Sohbet sitemizde kişilere olan saygınızı göstererek aynı saygıyı onların da size göstermesini sağlayacaktır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (5 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Azar Chat

Azar Chat Sohbet

Azar Chat

Ücretsiz Azar Chat

© Copyright 2018-2020 AzarChat.Com Tüm Haklarına Sahiptir.